11.03.2022 Cuma, saat: 14.30- 17.00

Biz Kimiz

İstanbul Yazım Merkezi
Hakkında

İstanbul Yazım Merkezi, Türkiye ve İstanbul’un ihtiyaç ve şartlarıyla uyumlu, yerel kaynaktan beslenen ve ulusal/uluslararası arenalarda rekabet edebilen multidisipliner eğitim modeli ile sanatçı adaylarının yazım alanında özgür, özgün fikirler üretebilmelerine imkân sağlayacak altyapı hazırlamak amacıyla yola çıkan bir proje.

İstanbul Yazım Merkezi olarak, ilkin kurmaca yazarlığı, akademik yazım, editörlük gibi yaratıcı özellik taşıyan meslekler için nitelikli insan kaynağının oluşturulması ve nitelikli eserler üretilmesini hedefliyoruz.

Yayın ve yazım sektöründe yerli ve özgün müfredatın oluşturulmasını gözetirken Kurmaca Eser Yazarlığı, Kurmaca Eser Yayıncılığı ve Editörlüğü, Çocuk Kitabı Yazarlığı, Çocuk Kitabı Editörlük ve Yayıncılığı eğitim programları ile içerik üretme, yazma ve yayınlama aşamasında katılımcıların yanındayız.

Ayrıca, Türkçenin seçilmiş kök metinleri ekseninde akademik ve edebî anlamda üretimine yönelik yazarlar ve yazar adaylarına verilecek mentörlük desteği ile alana yeni eserler katılmasını amaçlıyoruz. Tüm bu çalışmalarda ortaya çıkan eserlerden yapılan bir seçki Türkçe-İngilizce ve Türkçe-Arapça Çeviri Atölyelerinde bu dillere çevrilecektir.

Kreatif Düşünme ve Rol Model seminer dizileri ise, öncü şahısların sektördeki deneyimleri ve hikâyelerini içeriyor. Böylelikle katılımcılara, yeni fikirlere ulaşmada bilgi edinme ve becerilerini geliştirmeleri konusunda karşılarında örnek isimler bulunacak.

İstanbul Yazım Merkezi olarak, ülkemizin sanat ve entelektüel birikiminden faydalanarak gelecekte geniş ufuklar oluşturmak için çalışmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

“Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma
Ajansı’nın desteklediği İstanbul Yazım Merkezi Projesi kapsamında
hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Yazım Merkezine ait olup İSTKA veya Sanayi ve
Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.”

icon_play

Video Tanıtım
İbn Haldun Üniversitesi

34

İstanbul Yazım Merkezi Olarak

Hazırlanan müfredat doğrultusunda yürütülecek olan Kurmaca Eser Yazarlığı, Kurmaca Eser Yayıncılığı ve Editörlüğü, Çocuk Kitabı Yazarlığı, Çocuk Kitabı Editörlük ve Yayıncılığı eğitim programları ile içerik üretme, yazma ve yayınlama aşamasında katılımcılara temel bir altyapı kazandırmayı hedefliyor

Proje Ekibi

Melike GÜNYÜZ

Proje Koordinatörü

İbn Haldun Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde öğretim üyesi. Yayıncılık ve çocuk edebiyatı alanında birçok ulusal ve uluslararası projenin yöneticiliğini yaptı. Çocuk edebiyatı alanında birçok eserin yayın sürecini yönetti. Çocuk edebiyatı alanındaki eserleri 15 dile çevrildi.

Mehmet Demirtaş

Koordinatör Yardımcısı

Fransa’da müzikoloji eğitiminden sonra sanat yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Kültür projeleri konusunda birçok deneyimin yanı sıra yayıncılık ve edebiyat alanında uluslararası projeler yürüttü ve festivaller düzenledi.

Sedat Demir

 Koordinatör Yardımcısı

Sözlü-yazılı kültür üzerine akademik çalışmalarının yanı sıra ve kurmaca ve kuramsal telif eserlerin yayın sürecini yönetti. Kurmaca alanında kitaplar yazdı. Hem üniversitede hem de özel sektörde yayıncılık, editörlük ve yazı atölyeleri yönetti.

Humay Usubbayli


Felsefe ve Din Bilimleri üzerine doktora çalışmaları devam ediyor. Alanında akademik çalışmaların yanı sıra dijital medya editörlüğü, uluslararası sosyal sorumluk projeleri alanlarında tecrübe sahibi.

Mihriban Beşik

Proje Asistanı

Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra özellikle Avrupa Birliği projeleri alanında kariyerini geliştirdi. Birçok STK’da proje sorumlusu olarak görev yaptı.r

Bültenler

İstanbul Yazım Merkezinde Atölye ve Etkinlik Haberleri Burada

Haberdar Olun

Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Yazım Merkezi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Yazım Merkezine ait olup İSTKA veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.