11.03.2022 Cuma, saat: 14.30- 17.00

FMH Danışmanlık Birimi

Fikri Mülkiyet Destek ve Danışmanlık Birimi

Telif Hakları veya Fikri haklar diye de anılan “Fikri Mülkiyet”, bir eser üzerinde sahip olunabilecek maddi ve manevi hakların tamamını ve komşu haklarını ifade eder. Fikri mülkiyet, bir kişiye veya kuruluşa ait olan fikir ürünüdür; söz konusu kişi ya da kuruluş, sonradan, bunu serbestçe paylaşmayı veya kullanımını belirli biçimlerde kontrol etmeyi tercih edebilir.

YEKON 2012 raporuna göre Fikri Mülkiyet bilinç ve farkındalık eksikliği, fikrin korunma usullerinin bilinmeyişi, hak arama ve mahkeme süreçlerinin uzunluğu, yaratıcı fikirlerin pek çoğunun tescile uygun olmaması ve rekabet büyüklüğü eser sahiplerinin eserleri üzerinde hak iddia edememesine, korsanlığa ve motivasyon düşmesine sebep olmaktadır. Fikri ve sınai mülkiyet hakları genel olarak yedi temel gruba ayrılır:

  • Fikir-Sanat çalışmaları
  • Yeni bitki çeşitleri oluşturma hakları
  • Endüstriyel tasarımlar
  • Coğrafi işaretler
  • Kart
  • Patentler

İstanbul Yazım Merkezi Fikri Mülkiyet Birimi olarak Türkiye de yaratıcı işlerin telif ile ilişkili bağlamsal koşulları, sınırlılıkları ve avantajları konusunda bilgi birikimi aktarılacak ve yaratıcı işlerde fikri mülkiyet konusunda entelektüel üretime katkı sağlanacaktır. Yaratıcı ürünlerin ve sektör çalışanlarının fikri mülkiyetler hakkında deneyim ve bilinç kazanmasını ve beklentilerinin doğru kaynaktan karşılanması bu birim ile sağlanacaktır.

Fikri Mülkiyet Destek ve Danışmanlık Birimi ile 12 ay boyunca yazarlar, yazar adayları ve sektörün ilgilileri için fikri mülkiyet konusunda korsanla mücadele ve tedbirlerin alınması, telif hakları vb. bilgi, destek ve danışmanlık hizmeti ile yönlendirme sağlanacaktır. Bu kapsamda telif hakları ile ilgili yapılan çalışmalara eklerden ulaşabilirsiniz.

Over three years
in the ruling

Save the Children believes every child deserves a future. In the U.S. and around the world, we give children a healthy start in life the Chief may also be involved in fire prevention.

03

Super power Administration

On top of our attention to Politician and service is a commitment to excellence all qualities admire.

200 years of city history

In 1985, WinShape Camps launched life-changing summers with our very overnight camp.

Famous for lovly city spots

That early experience set the stage for how we do camps today creating fun and faithful places.

Haberdar Olun

Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Yazım Merkezi Projesi kapsamında hazırlanmıştır.
İçerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Yazım Merkezine ait olup İSTKA veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.